
TILMELDING HER fra 1.5 2025
Lærerkursus Hånd og ånd
Grundtvigs (h)åndarbejde
Dato: Tirsdag 23. september kl. 14:00-16:30
Sted: Vartov, Grundtvigsk Forum, Farvergade 27, 1463 København
Tilmeldingsfrist: 1. september
For Grundtvig var der en klar sammenhæng mellem håndens arbejde og åndens udvikling. For at begribe verden skulle man først gribe den, sagde han. Denne sammenhæng tydeliggøres på dette kursus, hvor der bliver mulighed for både at blive klogere på Grundtvig og lave håndarbejde.
Kris fra Følsomt Broderi vil guide i kunsten friHÅNDsbroderi. Kris udtrykker tanker og poesi via broderi, og mens vi arbejder, vil han læse højt af LeksikÅnd over ord med hånd, der er udviklet til undervisningsprojektet Hånd & Ånd.
Leder af Grundtvigakademiet Ingrid Ank fortæller dernæst om Grundtvig og hans tanker om sammenhængen mellem at gribe og begribe. Undervejs kan de, der har lyst, arbejde videre på deres broderi.